Pátá série

 

5x01 – BUFFY VS DRACULA

Režie: David Solomon

Scénář: Marti Noxon

Uvedení: 26.9.2000

fotogalerie

 

Do Sunnydale přijíždí sám mocný Drákula, aby se setkal osobně s přemožitelkou. Díky svým schopnostem nejprve získá pozvání do domu Summersů a pak Buffy donutí, aby mu nastavila krk. Po jeho kousnutí

 

5X02 – REAL ME

Režie: David Grossman

Scénář: David Fury

Uvedení: 3.10.2000

fotogalerie

 

Buffyno přemožitelství se stává překážkou díky sourozeneckému soupeření, když je přinucena vzít Dawn spolu s Giles do magického obchodu, kde naleznou mrtvého vlastníka. Ten má na sobě četné dírky po vpichu. Důkaz vede jedině k novému upírskému gangu. Když se dozvědí, že šéfem té bandy má být Spikova expřítelkyně Harmony, nikdo to nebere vážně, dokud Dawn nepozve omylem Harmony do domu a je následně unesena. Buffy je tak nucena zachránit ji.

 

5X03 – THE REPLACEMENT

Režie: James A. Contner

Scénář: Jane Espenson

Uvedení: 10.10.2000

fotogalerie

 

Démon usiluje o to rozdělit Buffy na dvě, ale místo toho se to obrátí na Alexe a ten je rozdělen na 2 Alexe – jeden má své nejsilnější kvality a druhý ty nejslabší. Chabý Alex si myslí, že Zdvořilý Alex je démon, který ukradl jeho tvář, a je raněný, když vidí, že „démon“ žije lepší život než on. Mezitím Alex získá nový byt, Anya je konfrontována se svou vlastní smrtelností, a Riley zjistí, že mu Buffy nedává tolik lásky jako on jí.

 

5X04 – OUT OF MY MIND

Režie: David Grossman

Scénář: Rebbeca Rand Kirshner

Uvedení: 17.10.2000

fotogalerie

 

Zatímco se v nemocnici zásluhou mysteriózního omdlévacího kouzla na Joyce objevuje Dawn to, že Rileyho puls je mimo. Navzdory radám doktorů a Buffyně znepokojení je Riley rozhodnut odejít. Když Buffy získá pomoc od „Iniciovaných“ Riley udeří Grahama raději, než dovolit vládě dostat se znova k jeho tělu. Připustí, že se obává toho, že by z něj udělali zase normálního muže, a tím by o něj Buffy ztratila zájem. Buffy se podaří dostat ho k doktorovi „Iniciovaných“ právě v okamžiku, kdy Spike přinutil doktora odstranit mu jeho čip – nebo alespoň to si má Spike myslet. Spika ihned opustí zlost v přesvědčení, že Buffy žije proto, aby ho mučila. Jeho frustrace se projeví sama od sebe tu samou noc v jeho snech, kde na úkor jeho zklamání, sní o tom, jak líbá Buffy a vyznává jí svou lásku k ní.

 

 

5X05 – NO PLACE LIKE HOME

Režie: David Solomon

Scénář: Douglas Petrie

Uvedení: 24.10.2000

fotogalerie

 

Zatímco se publikum dozvídá o nové "Špatné dívce", která hledá v Sunnydale mystický "Klíč", který by ji mohl vrátit do její dimenze, začíná mít Buffy podezření, že za zdravotními potížemi její matky může být něco nadpřirozeného. Díky kouzlu, které dokáže odhalit jiná kouzla ale přijde na to, že Dawn není ta, za kterou se vydává. Pravdu o Dawn se dozvídá o chvíli později....

 

 

5X06 – FAMILY

Režie: Joss Whedon

Scénář: Joss Whedon

Uvedení: 7.11.2000

fotogalerie

 

Tara se chystá oslavit své 20 – té narozeniny. Přijede i její rodina, jenže ne za účelem oslav. Přijela aby vzala Taru zpět domů dřív, než se promění do démona jako její matka v tom samém věku. Když Glory pošle nějaké Lei-Ach démony, aby se postarali o Přemožitelku, Tara nedopatřením pomůže démonům ve snaze udržet své přátele od toho, v co věří, že se skrývá uvnitř ní.

 

5X07 – FOOL FOR LOVE

Režie: Nick Marck

Scénář: Douglas Petrie

Uvedení: 14.11.2000

fotogalerie

 

Buffy bojuje s upírem, jako obvykle, používá kolík, jako obvykle, ale pak najednou její ruku drží upír a kolík nasměrovaný do jejího břicha. Jedna rána a Buffy je zapáchnutá. Včas uteče, ale rozhodne se přijít na to, proč. Snaží se najít všechno o bojích přemožitelek, ale jejich smrt tam popsaná není... ale existuje jeden člověk, který ví, co se stalo s dvěma přemožitelkami - Spike, a Buffy musí zjistit pravdu. Mezitím se Willow, Alex a Anya kochají pohledem na Rileyho způsob hlídkování.

 

 

5X08 – SHADOW

Režie: Daniel Attias

Scénář: David Fury

Uvedení: 21.11.2000

fotogalerie

 

Joyce míří na kontrolní vyšetření mozku, které odkryje nějaké šedé skrvny na jejím mozku; biopsie prokáže, že je to nízko-úrovňové glioma – nádor mozku. Buffy je vhozena díky prozrazení do oněch nepříjemných věcí. Navíc je pro ni skličující fakt, že proti tomu nemůže nic dělat. Mezitím Glory probudí velkého hada, aby hledal Klíč. Had Dawn najde, ale Buffy ho přemůže dířv, než se had stihne vrátit ke Glory. Riley se cítí mimo a nepotřebný a rozhodne se vyjít si ven pro kousnutí – nechat se kousnout upírem.

 

 

5X09 – LISTENING TO FEAR

Režie: David Solomon

Scénář: Rebbeca Rand Kirshner

Uvedení: 28.11.2000

fotogalerie

 

Když je mentálně postižený pacient, co byl právě propuštěn, zabit mimozemšťanem, začne banda pátrat a Riley tajně volá armádu pro pomoc. Banda totiž vyslídí to, že oním mimozemšťanem je démon Queller, který zabíjí šílené lidi a musí být přivolán. Mezitím Joyce, jejíž stav jí způsobuje momentální periody nesouvislosti – jde raději domů, než aby čekala na operaci v nemocnici. Když ji Queller sleduje až domů, Riley ji spěchá zachránit, ale zmešká to. Buffy se Spikovou pomocí to již zabije. Jinde – Ben vysvětluje Dregovi, že on přivolal Quellera, aby vyčistil bordel po Glory, jako to dělal celý jeho život.

 

 

5X10 – INTO THE WOODS

Režie: Marti Noxon

Scénář: Marti Noxon

Uvedení: 19.12.2000

fotogalerie

 

Poté co Joyce projde úspěšně skrze operaci, jdou domů oslavit to sexem. Když se Riley plíží uprostřed noci ven, skrytý Spike ho sleduje až do upírského bordelu, kde Riley platí za to, aby mu někdo vysál krev. Spike probudí Buffy a vezme jí do bordelu, aby to viděla ona sama na vlastní oči. Riley je mezitím najat armádou, aby šel do Belize na lov démonů. Riley se pokouší vysvětlit nechápavé Buffy jeho akce a řekne jí, že onu noc odjíždí do Belize, pokud mu Buffy nedá důvod zůstat. Lekce od Alexe donutí Buffy uvědomit si, co tím Riley myslí, ale je příliš pozdě, a ona už může jen sledovat, jak helikoptéra mizí v oblacích.

 

 

5X11 – TRIANGLE

Režie: Christopher Hibler

Scénář: Jane Espenson

Uvedení: 9.1.2001

fotogalerie

 

Mezitím, co se Buffy snaží překonat Rileyho odchod, Giles jede do Anglie za koncilem Pozorovatelů, aby mu řekli něco víc o Glory. V jeho absenci Will a Anya – každá zvlášť – nešťastnou náhodou vyvolají trola jménem Olaf, který je čirou náhodou expřítel Anyy. Mezitím, jak se Olaf potuluje městem, děvčata vyřeší jejich problémy, zatím co se snaží najít kouzlo, aby se ho mohli zbavit. Poté, co se Olaf snaží přinutit Alexe, aby rozhodl, která z děvčat zemře, Buffy – šílená z jeho tvrzení, že Alex a Anya nebudou poslední – ho knokautuje. Will ho poté pošle zpět do říše trolů.

 

 

5X12 – CHECKPOINT

Režie: Nick Marck

Scénář: Jane Espenson, Douglas Petrie

Uvedení: 23.1.2001

fotogalerie

 

Buffy a společnost jsou poctěny návštěvou z Koncilu Pozorovatelů, která jim poskytne pohled do toho kdo ( nebo co ) Glory je. Naneštěstí odmítají předat informace, dokud Buffy neprojde vyčerpávajícím testem jejích dovedností, strategie a metodologie. K Buffyině stresu se ještě přidá Gloryina návštěva u nich doma, aby vyděsila jak ji tak její rodinu, a útok Rytířů z Byzance, kteří ji označí svým nepřítelem, a slib, že legie z nich ji budou následovat. Nakonec začne Buffy svítat, proč si ji každý dává za cíl – má nad nimi moc. S tím odhalením se svěří Quentinovi a Pozorovatelům. Klidně je informuje, že je v kurzu a nařídí Quentinovi, aby jí poskytl zprávy o Glory. On to udělá – Glory není démon, ale bůh.

 

 

5X13 – BLOOD TIES

Režie: Micheal Gersham

Scénář: Steven S. DeKnight

Uvedení: 6.2.2001

fotogalerie

 

Když Buffy a přátelé slaví její dvacáté narozeniny, Dawn se rozpadne celý svět, když zjistí, že je Klíč. Zmatená a deprimovaná uteče pryč a vběhne do náruči Bena. Jakmile odhalí Benovi fakt, že je Klíč, ten zešílí a změní se v Glory. Ta se snaží dostat z Dawn nějaké informace. Buffy a parta dorazí právě včas, právě když Glory dojde k závěru, že Dawn neví, kde je klíč. Willow a Tara teleportují Glory pryč. Buffy přesvědčí Dawn, že je opravdu Summersová.

 

 

5X14 – CRUSH

Režie: Daniel Attias

Scénář: David Fury

Uvedení: 13.2.2001

fotogalerie

 

Zatímco Buffy relaxuje s přáteli v Bronzu, dorazí do Sunnydale vlak plný mrtvých lidí. Drusilla je zpět. Mezitím se Spike pokouší říci Buffy, že jí miluje, ale ta ho nenechá říci slovo a odchází pryč. Dru Spika najde a on si vybere ji místo pološílené Harmony. Jde do Bronzu, kde pro něj Dru zabíjí pár lidí, aby se mohl nakrmit. Buffy jde do Spikovi krypty, aby mu pověděla, že nemá nejmenší šanci být s ní, ale je knokautována  Drusillou…ale Spike udělá to samé Dru. Spike Buffy nabídne, že Dru zabije, aby jí dokázal svou lásku. Objeví se ale Harmony. Při jejich souboji se Dru osvobodí a jde se nakrmit bezmocnou Buffy … ale Spike ji od Buffy odhodí pryč. Harmony a Dru odcházejí a Spike je odměněn ránou do obličeje.

 

 

5X15 – I WAS MADE TO LOVE YOU

Režie: James A. Contner

Scénář: Jane Espenson

Uvedení: 20.2.2001

fotogalerie

 

V Bronzu. Dívka jménem April hledá chlapce jménem Warren. Spike na ni zaútočí a ona ho prohodí oknem ven. Banda to vše sleduje a rychle si uvědomí, že April je robot. Buffy najde Warrena, ten připouští, že vytvořil April, ale našel pravou dívkou, kterou začal mít rád, aniž by to April řekl. Banda najde April, ta ale nemůže pochopit, proč ji Warren nemiluje. Warren zpanikaří a zalže April o tom, že tím koho miluje, je Buffy. Následuje bitka, při níž naštěstí April dojdou baterie. April nedokáže pochopit, co udělala špatně, když je přeci perfektní přítelkyně. Buffy řekne April, že nemusí potřebovat muže, aby byla kompletní. Spike najde Warrena a požaduje po něm, aby mu vytvořil robota Buffy. Když Buffy přijde domů, najde na gauči tělo její matky … bez známek života.

 

 

5X16 – THE BODY

Režie: Joss Whedon

Scénář: Joss Whedon

Uvedení: 27.2.2001

fotogalerie

 

Buffy přichází domů a nachází na gauči nehybnou a nereagující Joyce. Hned volá 911. Záchranáři ji však nedokáží resuscitovat. Joyce je mrtvá. Giles dorazí k Buffy a Buffy ho varuje, aby se nedotýkal těla. Buffy jde do školy, aby řekla Dawn, co se stalo. Ta brečíce zkolabuje na podlaze. Alex a Anya jdou za Willow a Tarou na kolej, aby je vzali do márnice. Willow je rozhozena z otázky Anyy, ale Anya jí dá najevo, že je stejně vystrašená, rozhozená a zmatená jako všichni ostatní. V nemocnici se Tara svěří Buffy, že její matka rovněž zemřela a kdyby prý Buffy chtěla, může si s ní o tom promluvit. Dawn se snaží připlížit do márnice, aby mohla vidět Joycino tělo, ale napadne ji právě zrozený upír. Buffy dorazí a zachrání ji. Po boji Buffy sleduje Dawn, jak zírá na matčinu tvář a pomalu se chce dotknout její matky.

 

 

5X17 – FOREVER

Režie: Marti Noxon

Scénář: Marti Noxon

Uvedení: 17.4.2001

fotogalerie

 

Po Joycině pohřbu je na chvíli Dawn s Willow a Tarou a řekne jim, že chce vrátit své matce život zpět. Obě, hlavně Tara, naléhají, že to nemůže a nemělo by být provedeno. Zjevuje se i Angel, aby buffy podpořil, i když oba dva vědí, že nemůže zůstat navěky. Dawn se vkrade do Magic Boxu, kde ukradne knihu při oživnutí Joyce. Spike jí chce pomoci a vezme ji k Docovi, ne docela člověku, který ví, jak vrátit mrtvé k životu. Doc jim řekne, jak vytvořit kouzlo, i když upozorní, že Joyce by nemusela být ta samá bytost jako předtím. Tara zjistí, že zmizela kniha, kterou Dawn ukradla a dojde jí, co chce Dawn udělat. Willow varuje Buffy a ta Dawn najde… ale je příliš pozdě; kouzlo už je hotové. Buffy trvá na tom, že Dawn tohle jejich matce dělat neměla a svěří se, že je stejně vyděšená a cítí bolest jako Dawn. Oživená Joyce je na cestě; ozve se klepání na dveře; ale Dawn ukončí kouzlo roztrhnutím Joyciny fotky vejpůl.

 

 

5X18 – INTERVENTION

Režie: Michael Gersham

Scénář: Jane Espenson

Uvedení: 24.4.2001

fotogalerie

 

Zatímco Giles vezme Buffy do pouště, kde musí najít odpovědi na to být Přemožitelkou, robotí verze Buffy je hotova. Glory, vyzbrojena informací, že Klíč je člověk, pošle své nohsledy ven, aby našli někoho nového a důležitého v životě Přemožitelky. Buffyiny přátelé naleznou Spike, jak si užívá na hřbitově s robotí Buffy a věří, že je to Buffy pravá, a začínají přemýšlet o tom, zda se Buffy cítí duševně dobře. Poté, co je viděno, jak robotí Buffy chrání Spika před upířím útokem, Glořiny nohsledi jsou podobně ošáleni a Spika unesou, protože si myslí, že on je tím Klíčem. Pravá Buffy se vrací v pravý čas, aby pomohla při záchraně pokusit se dostat ( nebo zabít ) Spika předtím, než stihne říci Glory to, že Dawn je Klíč, ale Spike odolává mučení a nehodlá říci Glory pravdu. Po bitvě s jejími nohsledy a deaktivaci robota. Buffy se chce ujistit, že Spike neřekl Glory o Dawn a využije k tomu své robotí druhé já. Spike připustí, že by nemohl nikdy udělat nic, co by mohlo Dawn nějak ublížit. A byl by schopen raději umřít, aby je ochránil. Buffy je ohromena.

 

 

5X19 – TOUGH LOVE

Režie: David Grossman

Scénář: Rebbeca Rand Kirshner

Uvedení: 1.5.2001

fotogalerie

 

Buffy musí přerušit studium, aby se mohla postarat o Dawn. Ředitel školy varuje Buffy, že by to nemusela být zrovna vhodná poručnice. Buffy se rozhodne chovat se víc jako její matka než sestra. Willow a Tara mají mezi sebou první souboj. Tara začíná být vyděšená z toho, jak mocnou se Willow stává. Willow cítí, že Tara pochybuje o její lásce k ní a rozzuřeně vypadne. Glory po zjištění faktu, že Tara je nejnovějším členem bandy dojde k tomu, že by Tara mohla být Klíčem. Najde Taru o samotě a po testování její krve, zjišťuje, že Tra není Klíč J Tara dál odmítá mluvit a tak se Glory uchýlí k čerpání jejích myšlenek. Giles, Anya a Willow zajmou jednoho z Glořiných nohsledů, který odhalí, že Glory v to Tara = Klíč. Willow vystartuje zachránit ji, ale je pozdě. Poté, co je Tara odvezena do nemocnice, Willow jde po Glory. I když je schopna ublížit ji s trochou černé magie, Glory ji brzy přemůže. Buffy zjistí, co jde Will udělat a jde do Glorina bytu pokusit se pomoci Will. Zpět v pokoji Will a Tarou. Čarodějky, Buffy a Dawn mají svačinu, když se tam objeví Glory, rozerve stěnu pokoje. Tara, mimo smysly, koukne na Dawn a mluví o čisté zelené energii, kterou vidí. Glory se usměje… nakonec zjišťuje, kdo je Klíč.

 

 

5X20 – SPIRAL

Režie: James A. Contner

Scénář: Steven S. DeKnight

Uvedení: 8.5.2001

fotogalerie

 

Buffy, Willow, Tara a Dawn jen tak tak uniknou Glory - jen díky tomu, že jí srazí náklaďák. Buffy a banda opouštějí Sunnydale ve Spikově fáru, když Buffy začne věřit tomu, že Glory nikdy neporazí.

 

 

5X21 – THE WEIGHT OF THE WORLD

Režie: David Solomon

Scénář: Douglas Petrie

Uvedení: 15.5.2001

fotogalerie

 

I přes jejich velké snažení, Glory Dawn získá. To Buffy naprosto odrovná a není schopna cokoli udělat. Willow tak musí využít kouzla a otevřít tak Buffy mysl a dát jí sílu dřív, než bude pozdě na záchranu jak Dawn tak celého světa.

 

 

5X22 – THE GIFT

Režie: Joss Whedon

Scénář: Joss Whedon

Uvedení:22.5.2001

fotogalerie

 

Glory má Dawn a plánuje využít její krve k otevření brány do její dimenze. To povede ke zhroucení bariér mezi světy a vše splyne v jednu. Buffy, Willow, Alex, Tara, Anya, Giles a Spike se musí postavit Bohyni Pekla s vědomím, že je možné, že nepřežijí...