Čtvrtá série

Buffy, Willow a Oz nastupují na UC Sunnydale. Přichází zcela neprobádané území, když nebudeme počítat hadího démona a jeho uctívačský kult. Nová doba je na obzoru, ale démoni jsou stále stejní. Během tohoto roku stojí před Buffy těžké období. Musí překonat fakt, že nyní je z ní zatím velká neznámá. Jedna z mnoha. Ozve se nepříjemná minulost v podobě Faith, co se probudí z komatu. Najde se nový kluk jménem Riley, z něhož se vyklube voják tajné organizace na potlačování démonské aktivity. Jejich šéfka, co učí psychologii na UC Sunnydale – profesorka Walshová, má šílený plán, jak vytvořit nepřemožitelného vojáka s příhodným jménem Adam. Ten se však vymyká kontrole a svou stvořitelku a její spolupracovníky zabije a uteče. Hodlá si podrobit svět a bla, bla, bla vždyť to znáte – zničit přemožitelku atp… Kromě toho se vztahy v bandě ochladí, protože Buffy na Will a Alexe nemá příliš mnoho času. Willow se rozejde s Ozem, kterého nejprve pohltí touha spojit se s vlkodlačí ženou a po jeho návratu do Sunnydale přijde na nemilé zjištění. Willow se během jeho nepřítomnosti víc než spřátelí s čarodějkou Tarou a Alex …. Ten je pohlcen vztahem s exdémonkou Anyou. Na vysokou se nedostal a tak teď objíždí Sunnydale se zmrzlinářským autem a bydlí ve sklepě svých rodičů.

Závěrečná bitva: Adam je příliš mocný na to, aby ho Buffy dokázala zničit sama. To vědí všichni a tak …. Willow přichází s kozlem, které všechny čtyři – Buffy, Will, Alexe a Gilese spojí v jednu bytost – v SuperBuffy. Ta Adama přemůže a banda je zase plně spojena. Ovšem kouzlo, které banda použila, rozčílí První Přemožitelku, která se  jim vkrade do snů, aby je zabila. Buffy jí to ovšem svým vlastním způsobem vysvětlí.

 

  4x01 – THE FRESHMAN

Režie: Joss Whedon

Scénář: Joss Whedon

Uvedení: 5.10.1999

Buffy se svůj začátek na Univerzitě moc neužívá – ztratí se, je vyhozena za mluvení z přednášky, seznámí se se svou spolubydlící Kathy milující Celine Dion. Při jejím prvním hlídkování se setká s upírkou Sunday. Zaskočena, jak se její život vyvíjí, jde do Bronzu, kde se potká s Alexem, který se právě vrátil z jeho letního vandru. Buffy poté zlikviduje Sunday a Buffy zase začne věřit v samu sebe.

 

 

4x02 – LIVING CONDITION

Režie: David Grossman

Scénář: Marti Noxon

Uvedení: 12.10.1999

Buffy zjišťuje, že bydlení s Kathy se nelepší. Při hlídkování se utká s démonem se zelenýma očima, který poté uteče pryč. Tu samou noc má Buffy sen, v němž je ten samý démon, co se pokouší vysát z Buffy její duši. Kathy odmítne, že by měla mít ten stejný sen, ale Buffy věří, že Kathy je zlo. Ukradne jí odstřižky nehtů, aby tak ověřila, že Kathy je démon ( dorostou, poté, co byly ustřiženy ) Kathy a Buffy se utkají v boji, tak vyjde najevo, že Kathy je opravdu démon – Buffyiny sny byly v podstatě o tom, jak Kathy krade její duši kousek po kousku – když se objeví jiný démon co vytvoří portál do jejich dimenze, vezme Kathy sebou a tak dovolí, aby se Will mohla nastěhovat k Buffy.

 

 

4X03 – THE HARSH LIGHT OF THE DAY

Režie: James A. Contner

Scénář: Jane Espenson

Uvedení: 19.10.1999

Spike se vrátil, s Harmony po jeho boku, hledajíce drahokam, který ho učiní nepřemožitelným. Najde ho, ale Buffy ho od něj dostane pryč a rozhodne se poslat ho Angelovi. Mezitím se Buffy rozhodne provést špatnou smlouvu s Parkerem, myslíce, že je to potencionální přítel, ale sejde z toho, protože vyjde najevo, že je to jen další špatný chlápek ( ne démonicky špatný, ale jen pochybný ) Anya je zpět a přiměje Alexe k sexu – protože pokud s ním bude mít sex, snáze na něj zapomene – mají ho, ale ona nezapomene.

 

 

4X04 – FEAR, ITSELF

Režie: Tucker Gates

Scénář: David Fury

Uvedení: 26.10.1999

Buffy souhlasí připojit se k Willow, Ozovi a Alexovi na Halloweenskou párty. Banda se ocitne ve skutečném domě  hrůzy, v němž je Démon Strachu, co se živí strachem svých obětí. Mezitím Anya potřebuje Gilesu pomoc pro záchranu Alexe, když tu zjistí, že něco je špatně.

 

 

4X05 – BEER BAD

Režie: David Solomon

Scénář: Tracey Forbes

Uvedení: 2.11.1999

Alex získá práci v univerzitní hospodě. Buffy se topí ve smutku z Parkera a zapíjí to s nějakými studenty z vyšších ročníků. Za to manager baru doplňuje pivo o supersložku mojo, která své cíle ( Ti co pivo pijí ) vrací zpět k mentalitě pravěkého člověka. Samozřejmě, že Buffy je také ovlivněna, ale ne tak drasticky, protože se Alexovi podaří je z toho dostat, nakonec. Když jeskynní lidé založí oheň, Instinkty jeskynní přemožitelky Buffy se dají dohromady a ona zase zachrání den.

 

 

4X06 - WILD AT HEART

Režie: David Grossman

Scénář: Marti Noxon

Uvedení: 9.11.1999

Oz uteče ze své klece, když je ve své vlčí fázi a běží za vlkodlačí Lady ( Veruca ) a probudí se druhý den ráno v divočině. Veruca se posmívá jeho bydlícím návykům ohledně klece a řekne mu, že vlk je jeho součástí, měl by jen běžet na svobodu a zabíjet lidi. Oz vybuchne, ale nechce ji nechat jít v další úplněk ven. Opraví svou klec, pozve ji dovnitř a zamkne ji s ním v ní. Začne jim být horko a …. Ještě předtím než je uchvátí vlčí divokost. Ráno se v jeho domě objeví Willow a vidí je nahé. Brečí, oni obhajují. Veruca se pokusí zabít Willow, Oz – vlk zabije Verucu, a Buffy ho zastaví, když zaútočí na Willow.  Oz zjišťuje, že Veruca měla částečně pravdu – nemá kontrolu nad svým vlčím já a vlk je jeho součástí. Rozhodne se odejít z města. Kromě toho je Spike unesen záhadným komandem.

 

 

4X07 – THE INITIATIVE

Režie: James A. Contner

Scénář: Dougůas Petrie

Uvedení:16.11.1999

Spike, který byl minulý týden unesen komandem, je držen jako rukojmí v hi-tech pevnosti pod Univerzitou. Riley, který si právě začal s Buffy, je jeho členem tohoto něco jako vojenského lovení démonů. Kromě toho vyjde najevo, že profesorka  Maggie Walsh je najata jednotkou, která vykonává experimenty na démonech, které komandu zajme. Spikovi se podaří utéct a zamíří k Buffy, protože si myslí, že zatím vším stojí ona. Jenže místo Buffy najde Willow a zjišťuje, že ji nemůže kousnout. Je to díky čipu, který mu byl implantován do mozku. Ten mu nedovoluje komukoli ublížit, když se o to pokusí, zažívá neurologickou bolest. Riley a jeho komando najdou Spika ve Willowině pokoji a zaútočí, ale Buffy se ukáže a dojde k boji. Jenže vše je dáno tak, že se nemohou vidět, tak se Buffy a Riley nepoznají a Spike uteče.

 

 

4X08 – PANGS

Režie: Michael Lange

Scénář: Jane Espenson

Uvedení: 23.11.1999

Při ceremonii k otevření nového kulturního centra Alex náhodou uvolní Huse, pomstychtivého ducha rodilého Američana, který se chce pomstít „bílým přistěhovalcům“, kteří vzali jeho lidu půdu. Mezitím chce Buffy prožít Díkuvzdání s lidmi, které miluje, ale musí přijít na to, po kom dál Hus půjde. Musí se také vypořádat s „bezmocností“ Spika, který dorazí do Gilesova bytu a žádá o pomoc. Když Angel – který zatím tajně dorazil do Sunnydale, aby Buffy pomohl – řekne přátelům, že Hus jde po Buffy, dojde k boji s bandou duchů rodilých Američanů. Když bitva skončí, všichni ( včetně Spika ) si užívají jídla – dokud Alex nevypustí to, že Angel byl v Sunnydale.

 

 

4X09 – SOMETHING BLUE

Režie: Nick Marck

Scénář: Tracey Forbes

Uvedení: 30.11.1999

Willowino kouzlo se trochu zkazí a způsobí Gilesovi slepotu, Alex k sobě přitahuje démony a Buffy a Spike se do sebe zamilují a zasnoubí se. Objeví se démon D´Hoffryn, který zaregistroval Willowino kouzlo a jeho negativní efekt a nabídne Willow stát se démonkou. Mezitím se Riley dozvídá o tom, že se Buffy zasnoubila s o dost starším mužem ( přestože není tak starý jako její poslední přítel ). Willow spojena s lidskostí a obrátí kouzlo. Buffy a Spike jsou právě v objetí a líbají se.

 

 

4X10 – HUSH

Režie: Joss Whedon

Scénář: Joss Whedon

Uvedení: 14.12.1999

Skupina démonů, co se nazývají Gentlemani přichází do Sunnydale a ukradnou všem hlasy, a pak jejich srdce. Kolem poloviny dílu se tak koná za naprostého ticha, kdy se banda snaží pomocí mimik dohodnout, jak vše dát do pořádku. Nakonec Buffy a Riley končí v souboji s Gentlemany společně, tím vyjde najevo jejich tajemství.

 

 

4X11 – DOOMED

Režie: James A. Contner

Scénář: David Fury, Jane Espenson a Marti Noxon

Uvedení: 18.1.2000

Buffy a Riley se trošku hádají o jejich tajemstvích. Rozhodnou se dát si trochu prostoru pro žití, ale jejich rozmluvu přeruší zemětřesení. Buffy se strachuje, že to zemětřesení znamená konec světa. Banda míří opět do školy, aby zastavila otevření brány pekel. Riley se snaží přimět Buffy, že jejich vztah má nějakou šanci. Po té, co Buffy pomůže zachránit svět ( a banda přijde na to, že je součástí komanda ), Buffy jde k němu a probíhá příjemné usmiřování ( v podobě líbání ).

 

 

4X12 – A NEW MAN

Režie: Michael Gershman

Scénář: Jane Espenson

Uvedení: 25.1.2000

Giles se cítí lehce mimo, když mu Buffy představí Rileyho jako svého přítele. Walshová mu řekne, že Buffy postrádá postavu dobrého otce. Giles zjistí, že Riley je členem onoho spolku. Opět se ukazuje Ethan Rayne, který vytáhne Gilese na pivo, aby varoval Gilese o hrozící zkáze zahrnující číslo 314. Giles se opije a když se probudí, zjistí že ho Ethan proměnil v démona. On teď nemůže mluvit anglicky a nemůže se dorozumět s bandou. Pro pomoc musí tak jít ke Spikovi, zatímco ho Buffy a banda loví. Buffy ho málem zabije, když ho rozpozná podle očí. Mezitím profesorka Walshová vstupuje do vysoce zabezpečené místností ... číslo 314.

 

 

4X13 – THE I IN TEAM

Režie: James A. Contner

Scénář: David Fury

Uvedení: 8.2.2000

Profesorka Walshová a Riley spřátelí Buffy s jejich „společenstvím“, ale Willow se obává, že Buffy jde do něčeho o čem nic neví a zároveň nemá moc času, aby viděla své přátele. Na  hlídce s Rileym a jeho komandem Buffy pomůže zajmout démona Pogaru pro Walshovou. Poté Buffy a Riley stráví první noc spolu, jenže aniž by o tom věděli, jsou sledováni kamerou profesorkou Walshovou. Ta se obává toho, že by Buffy mohla překazit její plány a tak připraví past na její zabití. Walshová si už představuje, jak je Buffy mrtvá a ona musí vše říci Rileymu, ale v tom se za videem objeví Buffy a oznámí Walshové, že její plán zkrachoval.. Riley uteče a Walshová jde do místnosti 314 zkontrolovat svůj zvířecí projekt jménem Adam. Ten se probudí a zakřičí.

 

 

4X14 – GOODBYE IOWA

Režie: David Solomon

Scénář: Marti Noxon

Uvedení: 15.2.2000

Riley je kompletně v šoku, že se Walshová pokusila Buffy zabít a teď, když je Walshová mrtvá se společenství začíná hroutit. Riley je na tom špatně, protože mu chybí drogy, kterými byl nevědomky krmen a začíná pochybovat o všem, co mu je drahé, včetně Buffy. Mezitím Adam zjistí informace o své osobě. Pokouší se naučit něco víc o lidech.

 

 

4X15 – THIS YEAR´S GIRL ( part 1. )

Režie: Micheal Gersham

Scénář: Douglas Petrie

Uvedení: 22.2.2000

Faith se probouzí z komatu po osmi měsících. Touží po odvetě. Poté, co Buffy a její bandu špehuje, dojde na přímé střetnutí v kampusu UC Sunnydale. Mají krátkou bitvičku a Faith sejme dva poldy, aby mohla utéci. Mezitím tři záhadní muži dorazí do Sunnydale, Faith jde k Buffy domů, kde napadne její matku. Faith namluví Joyce, že se Buffy nezajímá ani o jednu z nich, jenže Buffy proskočí oknem a Faith napadne. Faith je kupodivu na Buffy připravena a prohodí jejich těla za použití daru, co má od Starosty. Když Joyce sejde ze schodů a vidí „Buffy“, zeptá se, jestli se cítí ok. „Buffy“ se ďábelsky usměje a odpoví „tak půl na půl“

 

 

4X16 – WHO ARE YOU ( part 2. )

Režie: Joss Whedon

Scénář: Joss Whedon

Uvedení: 29.2.2000

Faith je v klídku v Buffyině těle, žije Buffyin život. Flirtuje se Spikem, spí s Rileym a na povinnosti přemožitelky kašle. Mezitím Buffy ve Faithině těle je unesena koncilem pozorovatelů¨, co jí chtějí vzít do Anglie. Žití Buffyina života otevře Faith oči a když se Adamovi chráněnci zabarikádují v kostele a vezmou sebou pár rukojmích, vše zachrání. Zmatená z toho, co cítí, Faith zmizí z města a nechá Buffy dokončit bitvu.

 

 

4X17 – SUPERSTAR

Režie: David Grossman

Scénář: Jane Espenson

Uvedení: 4.4.2000

Jonathan je úžasný, příjemný perfektní muž – kromě jiného, je to filmová star, zpěvák, hudebník, basketbalový hráč a lepší bojovník než Buffy. Jakkoli – Buffy si začíná myslet, že je až moc perfektní a ono podezření roste čím dál tím více, když se ve městě objeví nové monstrum. Závěrem je to, že nějak pokřivil svět, aby ho lidé vnímali jinak a banda to potvrdí. Vyjde totiž najevo, že Jonathan provedl zvětšovací kouzlo, díky němuž je brán každým jako ideál. To ovšem vyvolalo efekt i na druhé straně a vytvořilo ono monstrum. Jonathan povzbuzuje Buffy, aby se s monstrem utkala. Ačkoli to končí tak, že ho on zabije. Tím je kouzlo přerušeno a Jonathan je zase Jonathan. Během toho Buffy odvrhne Rileyho, protože spal s Faith, ale nakonec mu odpustí.

 

 

4X18 – WHERE THE WILD THINGS ARE

Režie: David Solomon

Scénář: Tracey Forbes

Uvedení: 25.4.2000

Buffy a Riley jsou ve velmi vášnivé fázi jejich vztahu a berou jakoukoli možnost dostat se do horizontální polohy. Alex a Anya mají sex každou druhou noc. Jenže trošku to mezi nimi vrže. Anya má nějaký závazek ke Spikovi, protože oba postrádají možnost konat zlo. Mezitím Alex má flirt s dívkou jménem Juliet. Party, na níž oba dva jsou ztratí svůj zábavný faktor, když se o slovo přihlásí duše dětí. Banda jde pro pomoc za Gilesem, ale najdou ho v Espresso Pumpu, kde zpívá a hraje na kytaru. Banda je v šoku v rámci šoku. Zachrání Buffy i Rileyho, kteří jsou slastně neschopni odtáhnout se od sebe. Zatímco se Willow, Giles a Tara snaží odvrátit poltergeisty, Alex a Anya si probojovávají cestu skrz dům, přitom zachrání oba – vášnivý pár i jejich vlastní vztah.

 

 

4X19 – NEW MOON RISING

Režie: James A. Contner

Scénář: Marti Noxon

Uvedení: 2.5.2000

Poté co Tara a Willow prožijí příjemnou procházku do Gilesova bytu, jejich počínající vztah dostane zásah, když se na prahu objeví Oz. Když dorazí do Willowina místa, kde bydlí, chce si promluvit, vezme jí ven a ukáže na měsíc, je v úplňku . a on není vlk. Zůstanou venku celou noc a povídají si. Oz odhalí, že cestoval po celém světě a našel záchranu v Tibetu, kde se naučil kontrolovat vlka v sobě pomocí kouzle, bylinek. Willow jde druhý den ráno za Tarou, aby vyjádřila své zmatení. Později jde za Tarou do kampusu i Oz, ucítí na Taře Willow a dojde k logickému závěru. Je rozhozený a promění se ve vlka, honí Taru, ta je zachráněna Rileym a chlapci. Vezmou Oze na velitelství. Banda vymyslí plán infiltrace, který vychází z pomoci Spika. Má tvrdit, že potřebuje peníze, ale on má zrovna dohodu s Adamem, který mu slíbil, že Spikovi vyndá čip z hlavy a on mu pomůže s jeho velkým plánem. Riley málem zastřelí Oze, ale přestane, když Oz je zase Oz To ale vědne v experimentování nezastaví, i když Riley protestuje. Mezitím se banda dostane do jejich úkrytu, Riley se zatím stal vězněm, když se chtěl pokusit Oze zachránit. Buffy si vezme rukojmí a zachrání jak Rileyho tak Oze. Riley je od teď zrádce a uprchlík. Willow a Oz zjišťují, že teď spolu nemohou být, protože Willow je to, co v něm dokáže probudit vlka. Willow zjišťuje, že je i tak šťastná a Oz opět odchází. Willow jde k Taře, a když jí Tara řekne, že by měla být u toho, koho miluje, Willow odpoví: „To jsem.“

 

 

4X20 – THE YOKO FACTOR ( part 1. )

Režie: David Grossman

Scénář: Douglas Petrie

Uvedení: 9.5.2000

Colonel McNamara je pověřen získat Rileyho zpět. Willow a Tara si hrají s jejich novým koťátkem. Spike, podle pomoci Adama, dostává do konfliktu členy bandy, aby se navzájem hádali. A následné opití Gilese a velký souboj mezi Willow, Alexem a Buffy. Angel následuje Buffy zpět z L.A., aby se jí omluvil, ale dostane se do boje s Rileym….

 

 

4X21 – PRIMEVAL ( part 2. )

Režie: James A. Contner

Scénář: David Fury

Uvedení: 16.5.2000

Buffy hledá Rileyho. On je právě s Adamem, protože Adam aktivoval čip na Rileyho hrudi. Riley je teď pod jeho kontrolou a nalézá to, že Forrest byl přeměněn na Adamitu a Walshová a Angleman jsou zombíci. Mezitím Buffy zjišťuje, že Spike stojí za bojem v bandě. Řekne jim to a oni si s tím poradí. Zjistí také, že Spike pomáhá Adamovi, který se připravuje na finální fázi. Aby ho zastavili, vyřknou kouzlo, které zkombinuje Willow, Gilese a Alexe do Buffyina těla. To vytvoří SuperBuffy, která nakope Adamovi zadek.

 

 

4x22 – RESTLESS

Režie: Joss Whedon

Scénář: Joss Whedon

Uvedení: 23.5.2000

Buffy a banda mají sraz u nich doma a připravují se dívat na video. Usnou a zdají se jim pěkně divoké sny. Jenže mají něco společného – tedy kromě chlápka, co prodává popcorn. Všem se zdá, jak jsou napadeni podivnou bojovnicí. Až Buffy přijde na to, že jde o samotnou první Přemožitelku, která se snaží donutit Buffy k tomu, aby se stala takovou, jaká je ona sama...

Přičemž...pokud to člověk sleduje s odstupem, dojde mu, že je tam poměrně dost nápověd, co by mohlo čekat Buffy v páté sezóně + poslední záběr na prázdný pokoj, kde za pár měsíců bude bydlet její sestra Dawn.