I.sezóna   II.sezóna   III.sezóna   IV.sezóna   V.sezóna   VI.sezóna   VII.sezóna

 

Upíři

 

Za celých sedm let jsme se ve světě Buffy mohli setkat celkem se třemi hlavními skupinami upírů. Ti nám známí, tedy ti, co by se dali v Sunnydale označit jako národnostní menšina, dále pak jejich dávní předchůdci "Ubervampové" a pak Dracula, který díky svým schopnostem nemůže patřit ani do první skupiny, a díky vyspělosti inteligentní ani do té druhé skupiny.

1. Po většinu celé té doby Buffy bojuje s těmi upíry, kteří jsou většinou tak nějak "domestikovaní". Kromě chuti po krvi a "množení se", mají neskonalou chuť cokoli ovládat. Většinou svět jako třeba Pán. Další velmi důležitou touhou je zničit přemožitelku, i když vědí, že už nakopala zadek kde komu ( Bratři Gorchové, Drussila, Harmony, Spike, Angelus a tak dál. ) Kromě těchto hlavních rysů jsou většinou velice namyšlení, protože si právě oni myslí, že jsou jediný, kdo může Buffy porazit. Jsou převelice rozmarní a někdy jsou až moc upjatí na to, co se nosí. Jedni chodí jako kdyby se psal rok 1950 - Darla. A jiní jsou pro změnu až příliš módní - Harmony a Sunday. Někteří jsou až na malé drobnosti stále těmi otravnými postavami, jako byli zaživa ( Harmony!!! )

Každopádně na ně zabírá svěcená voda, kříž, kolík do srdce, denní světlo a nejsou vidět v zrcadle.

2. Ubervampové tu byli dávno předtím, než se "zrodili ti dnešní upíři ( I když ti už tu jsou stovky let. ) jediné, co ubervampy zajímá je hlavně jídlo a zabíjení. Jejich mozek není až tak intelektuálně vyvinut ( I když - dokáží používat zbraně, založit oheň a mají lehounkou představu o tom, jak obklíčit bandu potenciálních přemožitelek ) , ale za to jejich smysly jsou v perfektním stavu. Vzhledem spíše připomínají démony.

Zabíjí je denní světlo, a většinou přesně mířený zásek do krku, tím odpadne hlava od těla a upír je mrtvý. Kolík na ně nezabírá a to, jestli jsou vidět v zrcadle, nebylo možno zjistit. Kromě toho se dají zabít i zbraní " scythe", která se podobá sekyře.

3. Drákula. Kdo by ho neznal. Liší se od skupiny číslo dvě vším a od té první hlavně tím, že žije sám, jen se třemi svými upířími ženami. Neproměňuje svůj obličej tak, jako to dělají ti Sunnydaleští upíři. Ale dokáže na sebe vzít podobu netopýra a vlka. Dokáže se teleportovat a perfektně ovládá schopnost hypnózy. Kromě toho rád se ke svým "obětem" citově váže, i když také dokáže zabíjet z hladu.

Tradičně se bojí světla, česneku, svěcené vody, zabije ho bodnutí kolíkem do srdce ( I když ne definitivně )

Pár významnějších upírů ( Ti, co se objevili častěji ):

Drussila

Přeměněna Angelusem. Přeměnila Spike. Jednou v Praze ji málem ušlapal rozlícený dav. Od té chvíle je trošku bláznivá. V Sunnydale se objevuje spolu se Spikem. Pak mu chvíli zahýbá s Angelusem, ale Spike ji ve finále odváží pryč - jak od Angeluse, tak od Buffy. Objevuje se až o dva roky později, kdy je rozhodnuta získat Spika zpět, ale vyjde z toho naprázdno.

Harmony

Bývalá studentka Sunnydale High School. V bitvě s Wilkinsem jí kousl upír, a ona se proměnila. Ale je stále tak ujetá jako před tím. Možná ještě o něco víc. Poprvé se objevila spolu se Spikem, když se rozhodl najít vzácný prsten, který dává upírovi 100% ochranu - proti kolíku, proti světlu. Ovšem Spikovi lezla na nervy natolik, že se jí dokonce pokusil probodnout ( Měla zrovna prsten na prstě. ) Pak zklamaná odchází, aby se vrátila o rok později v touze zabít Přemožitelku. Tentokrát má i poddané, ale ti se po jejím neúspěchu otočí proti ní. Je celá zmatená a tak se raději běží schovat ke SPikovi, protože trpí paranoiou, že po ní Buffy snad i jde. Společně se pak pokusí vrátit Spikovi jeho bývalou slávu, ale i to je neúspěšné. Jinak spolu se Spikem "žijí" v jeho kryptě.

 
Clam

Clam se poprvé objevuje v díle Life Serial, kdy se Buffy ocitla díky Spikovi v doupěti, kde se hrají karty a ten, kdo vyhraje si sebou odnese pár malých, roztomilých a mňoukajících stvoření ( Mylšeno koťátka ). Pak je Spikem přiveden na oslavu Buffyiných narozenin, kde stráví delší dobu, než si asi i on sám přál. Ke konci šesté série se na chvíli stará o Dawn, protože Spike odešel pryč. Po čase se s Buffy setkává v démonské hospodě, kde trošku "vyděsí" potenciální přemožitelky a pak, když odjíždí ze Sunnydale, pár dní před velkou bitvou.

On sám rád žertuje, má "problém s pletí" a tak nějak je spíš víc člověk než démon, i když vypadá jako démon. Rád sleduje seriály a také má rád koťátka, ale tuším, že ne k jídlu.

 

I.sezóna

Pán

Obávaný upír, který se kdysi ve třicátých letech pokusil otevřít Bránu Pekel, ale přišlo zemětřesení a kromě mnoha mrtvých, byl i on pohřben mezi oběma světy. Jeho záchranou, po mnoha neúspěšných pokusech, se má stát právě přemožitelka.

Darla - Upírka, která stála v upírské hierarchii hned za Pánem. Typické pro ni bylo oblečení mladičké studentky - kabátek, sukně. Její touha být jednou z těch mocných a důležitých ji dohnalo až na jasnou smrt. Kam ji poslal Angel.

Lidská kudlanka - S ukradeným jménem Slečna Frenchová zavítá do Sunnydale jako učitelka biologie, aby se zde mohla spářit a mít potomky. I jako její malá verze, při rozmnožování samečka zabije tím, že mu ukousne hlavu. Je obdařena agresivně vzrušujícím pohledem a přemírou sex-appealu. ( 1x04 )

Luke - Upír, posluhovač Pána. ( 1x01,1x02 )

Marci Rossová - Dívka, kterou všichni natolik přehlíželi, až se stala neviditelnou a začala si na nich vybíjet zlost a vztek. ( 1x11 )

Moloch - pradávný démon, který byl zničen tak, že jeho duch byl poslán do knihy, která neměla být čtena. Ta kniha se ale pak dostane pod scanner v knihovně High School Sunnydale a tak je rozšířena do sítě města. ( 1x08 )

Trojice - Tři velmi silní upíři, které poslal Pán, aby zabili Buffy. ( 1x07 )

 

II.sezóna

Angelus/Angel

Kdysi to byl velmi obávaný a mocný upír, který přeměnil třebas Drussilu. Jenže po mnoha desítkách let se mu zachtělo zakousnout mladou cikánku. Její lidé ho ale prokleli a vrátili mu tím jeho duši. Od té chvíle není schopen kousnout živou bytost. Po seznámí s Buffy, do níž se zamiluje, vychází najevo, že pokud na sebemenší okamžik pocítí úplné štěstí, svou duši zase ztratí. To se stane a Angelus zase může začít řádit. Touha po tom zničit svět roste na intenzitě, ale díky Buffy se jeho veškeré pokusy stávají minulostí. Angelus tak dostane zlost a další jeho útoky jsou namířeny právě na Buffy. Ale protože byl obávaný, snaží se jí, předtím než jí zabije, hodlá ji trápit trápením jejích přátel. První v jeho seznamu je tak třeba slečna Calendrová. Protože ona jediná může opět Angeluse proklít a tím mu vrátit jeho duši. O to Angelus nestojí a tak musí Jenny stranou. Dalším jeho krokem je opět touha zničit svět, když to s Buffy nevyšlo. A za prostřednictví démona Acathly chce nechat vstát náš svět do démonské dimenze. I to ale nevyjde a Angelus je navždy pryč. ( Willow se povede kouzlo pro navrácení duše a z Angeluse je zase Angel. I tak musí umřít, protože Acathla je již probuzený a smrt toho, kdo ho probudil, ho dokáže zase zastavit. )

Acathla - Démon, co dokáže náš svět vstát do sebe a poslat vše živé do jedné démonské dimenze. Jakmile se jeho ústa otevřou, jediný způsob, jak je zavřít, je zabít toho, kdo ho probudil k životu. ( 2x21, 2x22 )

Ampata - Incká princezna, která byla obětována pro lepší "dobro". Když je omylem probuzena hledá si oběti, aby se opět mohla stát živou bytostí a aby si udržela mládí a krásu, musí z nich vysát všechen život. ( 2x04 )

Bezoár - Démon, který je uvězněný kdesi pod školou. Množí se skrze vajíčka, v nichž má svá malá já, což jsou takové malé potvůrky, které se napojí na lidský mozek a začnou ho ovládat.

Billy Fordham - Bývalý kamarád Buffy, který přijel do Sunnydale, aby zde s partičkou vyšinutých lidí přestoupil do světa upírů. A jako dar těm, kteří je mají proměnit, má být sama Buffy.

Bratři Gorchovi - Duo upírů, kteří se rozhodli postavit Buffy

Drussila - viz upíři

Ethan Ryane - Kdysi známý Gilese. Chvíli prodával kostýmy na Halloween, aby tak mohl rozpoutat chaos, později se snažil schovat před démonem, kterého za mlada s Gilesem vyvolali. ( 2x06, 2x08 )

Soudce - Mocný démon, kterého nelze zabít. Jediná věc, co ho zastaví, je roztrhání na kusy. Jediným dotykem dokáže z bytostí, co mají duši, vysát všechne život, a tím se zároveň nabijí a živí. ( 2x13, 2x14 )

Spike - viz Spike

Ted - Robot, co se pokusil svést Buffyinu matku z cesty, odvést si ji domů a tam ji ... asi nejspíš zabít, jako ty předešlé jeho oběti. Má jedno plus - výtečně vaří. A jedno mínus - v jídle je chemická látka, která má v lidech vyvolat pocit štěstí a pohody... tak proto tak dobře vaří. ( 2x12 )

Zabijáci řádu Taraka - Tři velmi schopní "démoni. Policistka, červí muž a bojovník s mečem... mají za úkol zaměstnat Buffy, aby měl SPike dost času na záchranu své milé a jejího rozumu. ( 2x09, 2x10 )

 

III.sezóna

Starosta Wilkins

V pozdní době 19.století zakládá Richard Wilkins městečko s názvem Sunnydale. Už od samého prvopočátku se snaží stát se pravým démonem a tak město náhodou postaví na Bráně Pekla, soustřeďuje tak do města všechno zlo. Pozici starosty sice ztratí, ale vrátí se do ní někdy v osmdesátých až devadesátých letech minulého ( Tedy 20. ) století. Sám se o to stát se pravým démonem pokouší až třetím rokem příchodu Buffy. Vymýšlí mnoho zajímavých aktivit pro démony a pro svoje vlastní povýšení. Na svou stranu dostane nejen upíra Tricka, ale také přemožitelku Faith. Finále, které si připravil na den maturity, však skončí jeho porážkou a zničením střední školy

Balthazar - démon, co se rád nakládá do koupele. Je až přiliš odporný a může se živit i upíry. ( 3x14 )

D´Hoffryn - Démon, který šéfuje všem démonkám pomsty ( jako Anyance nebo Hallie ). On sám je hodně mocný a vždy vycítí, když se nějaká magií obdařená žena stane pomstou posedlá a působí tak katastrofu. Jako Will v díle Something Blue. Tehdy jí sám nabídne místo démonky pomsty. V Buffy se ukáže ještě několikrát - třeba na pokažené svatbě Anyy s Alexem nebo v noc, kdy se Buffy snaží Anyu zabít ( Díl 7x05 - Selfless )

Gwendolyn Postová - Pozorovatelka Faith. Nekompromisní a tvrdá., ale chtěla zíksat mystickou rukavici Myneghon a proto byla schopná čehokoli -i zabít( 3x07 )

Jack - Spolužák Alexe, který, jak se ukáže, je mrtvý a snaží se díky rituálu oživit i jeho pár kamarádů, aby pak společně nechali vybouchnout školu do povětří. ( 3x13 )

Kakistos - Velmi silný upír, který zabil v Bostonu pozorovatele Faith ( 3x03 )

Ken - Vládce světa tam nikde, který shání své pracovníky, myšleno otroky, mezi mladými lidmi v L.A. skrze dobročinou charitu typu "U nás najdeš to, co hledáš - rodinu, stravu a teplo bla,bla,bla. Pak ten chudák tráví zbytek svého života těžkou prací pro znetvořeného démona, kým Ken ve skutečnosti je, a jako stařičký a vetchý tvoreček je pak vypuštěn zpět do našeho světa, aby zde umřel.

Králík - Pozorovateli vězněný upír, který má být testem Buffyiných schopností. Všese vymkne kontrole a Králík má možnost unést Buffyinu matku, aby se tak dostal blíž k Buffy, kterou hodlá proměnit v upírku. Jinak je to poměrně vyšinutý upír, kterého trápí bolesti hlavy. Na ty bere prášky.

Larkonis - Hadí démon žijící v labyrintu kanalizace. Živí se nemluvňaty ( 3x06 )

Pete - student Sunnydale High, který se měnil ve zrůdu podobnou vlkodlaku vždy, když se naštval, nebo začal víc žárlit ( 3x04 )

První Zlo - viz 7.sezóna

Trick - Celkem inteligentní upír, který se po čase spřáhne se starostou Wilkinsem, aby tak mohl konat další zrůdnosti ( 3x04, 3x05, 3x06, 3x15 )

 

 

IV.sezóna

Adam

Profesorka Walshová a její tým Iniciovaných sestavil dohromady kyborga, který dostal příznačné jméno Adam. "Projekt" se se ale vymkne kontrole a Walshovou a pár dalších vědomě zabije, aby tak mohl začít uskutečňovat své šílené plány. Hodlá vše přizpůsobit obrazu svému. Ani Buffy ho nedokáže zabít a tak Willow, Giles a Alex udělají kouzlo, které jejich duše přenese do Buffy a tím se zrodí Superbuffy, které sprovodí Adama ze světa. 

Adamité - Ti, kteří byli znovu oživeni Adamem. Z některých jsou jen oživlí zombie ( Walshová ), jiní dokáží i mluvit ( Forrest )

Démon Strachu - Démon, co se živí strachem svých obětí. Ovládl dům v době Halloweenu. Je ale celkem dost maličký... ( 4x04 )

Gentlemani - Pohádkoví "démoni", o nichž se toho vcelku moc neví. Jediné, čím jsou známí, je fakt, že touží získat sedm srdcí. Pro to nejprve odcizí majiteli hlas, aby nemohl křičet, a pak ... za pomoci ostrého předmětu... učiní tu hrůznou věc. Jediné, co je může zabít je křik dívky. ( 4x10 )

Harmony - viz Upíři

Kathy - démonka, co utekla od svých rodičů, protože už jí nebavilo, jak se k ní chovají. "Je mi 3 000 a ty se ke mně chováš, jako kdyby mi bylo 900 :)" Aby mohla zůstat na našem světě, musí provést rituál vysátí duše a energie z lidské bytosti. Má ráda Celine Dion a jí podobné. ( 4x01,4x02 )

Profesorka Walschová - Není démon. Jen její původně čisté úmysly se zvrtly v masakr. Navíc chtěla zabít Buffy.

Sunday - upírka, s níž se Buffy střetne v její první dny na UC Sunnydale. Celkem in. Má zvláštní způsob krmení. Unáší se svou bandou osamělé nováčky. Vystěhuje jim věci. Napíše dopis na rozloučenou. Je to kromě jiné i pedantka na módní styly. ( 4x01 )

Šumašové - Původní obyvatelé v oblasti Sunnydale. Probudí se a hodlají se mstít za jejich vymícení. ( 4x08 )

Veruca - Vlkodlačí Dáma, která učarovala Ozovi natolik, že podvedl svou milovanou Willow. Pak byla v bitce s ním zabita. Jinak byla zpěvačkou ve skupině, co účinkovala i v Bronzu.

 

V.sezóna

Glory

Objevuje se poprvé v páté epizodě, páté série, kdy stopuje mnicha z jednoho, nejspíše polského řádu, aby si od něj vzala mystický klíč. Aby ho našla, pokouší se nejprve proměnit hada v monstrum, které by Klíč vypátralo, poté vyšle své posluhovače, aby začali Buffy, protože už ví, že ona má klíč chránit - a díky Benovi, doktorovi z místní Nemocnice ví, že Klíč je nyní v lidské podobě, sledovat a nejen ji, ale i její přátelé. Tak se stane, že nejprve si Glory podá Spika a pak Taru, které vysaje část mysli a utvoří z ní blázna, ale zároveň jejího posluhovače v čase, kdy má dojít k použití klíče. V závěru dostává na zadek skrze Trollí kladivo.

April - Dívka, která stále hledá Warrena ( Z budoucností víme, že Warren Mears zabije Taru a stvoří Buffybota. ) Když se setká s Buffy, Spikem a dalšími, zjišťují, že je to robot. Toho si Warren vyrobil, protože neměl dívku, ale pak našel svou pravou lásku - Katrinu ( Kterou pak v šesté sérii nechtíc zabil, když na ní zkusil kouzlo poslušného otroka čehokoli ) April ji ve snaze získat Warren málem zabije, ale Buffy včas zasáhne.

Dracula - viz info o upírech + Do Sunnydale přijel, protože se chtěl setkat s přemožitelkou a ovládnout ji. Využil svých schopností a zmanipuloval ve svůj prospěch Alexe.

Lei Ach - Démoni, kteří mají obličeje znetvořené puchýři a šrámy. Mají dlouhý rozeklaný jazyk a dělají Bůh ví co. Glory jednoho chytne, aby ho donutila zaútočit na Buffy.

Olaf - Troll, který byl kdysi manželem Anya, která se v té době jmenovala Aud. Proklela ho a její prokletí z něj udělalo trolla ( Tak se pak dostala k práci Démonky pomsty ) Jednou ho zaklela čarodějka do kamene. Když se pak Willow pokoušela o nějaké kouzlo v Magic Boxu, přerušila prokletí. Olaf je držitelem kladiva, které mu dává neobvyklou sílu, i když... i bez něj je dost silný.

Queller - Mimozemský typ démona, který je přitahován chorobně nemocnými pacienty, které díky svému slizu zabijí. Je na Zemi poslán Benem, aby tak vyčistil bordel, co Glory nadělala. Jinak je to malé, ohavné stvoření, které má rudá očička zírající na všechno a na všechny. Má malý ústní otvor se zuby vně a je chráněn něco jako krunýřem. Nechodí, jen se plazí... po zemi i po stropě. Dokáže i vyskočit ze země na postel.

Rytíři z Byzance - Hledají Klíč, aby ho mohli zničit dřív, než se k němu dostane Glory. Neváhají tak v plné síle zaútočit i na Buffy, protože ona je jeho ochránce. Jinak jsou na straně Dobra.

 

 

VI.sezóna

Temná Willow

Když Warren zastřelí omylem Taru a Willow ji najde, pokusí se o přivolání Osirise, který má tu moc oživit mrtvé. Když jí ale Osiris oznámí, že tato smrt nebyla mystická, ale obyčejně lidská, a tudíž s tím nic už nezmůže, Willow propukne ve vztek a Osirise zničí. Pak plná zlosti a nenávisti zamíří do Magic Boxu, kde do sebe vtáhne všechnu černou magii. Tím se její vlasy obarví na černo a temná Willow je na světě. Zprvu chce pomstít smrt Tary jen tím, že zabije Warrena, Jonathana a Andrewa, ale poté, co zjistí, že se jim Buffy snaží pomoci, a pokouší se je chránit.... Hodlá Will zničit i ji a všechny, co jim pomůžou. Její plán je částečně překažen, když ji zastaví Giles....

A následuje Buffyina bitva s oživlými kořeny na hřbitově a jediný, kdo můpže Willow zastavit je Alex.

Hallfrek - Démonka pomsty, stejně jako Anya. Obě dvě se znají už poměrně dlouhou dobu. Hallfrek s ní uspořádala ruskou revoluci, na počátku 20.století. Rovněž se objevuje na její svatbě s Alexem. A když Alex Anyu nechá, stává se Hallie její oporou. Sama pak vyplní Anye přání, které ji ale zabije, protože tak jest psáno.

Lord of the Dance - Démon, který navštívil Sunnydale na vyžádání Alexe. Kde se "Pán Tance" objeví, všichni své emoce, stavy a tak podobně prožívají skrze písně, v nichž je nejdůležitější text a to, že pokud se té síle poddají, mohou i uhořet. Jinak přišel také proto, aby si obstaral manželku. Když zjistí, že to Alex ho přivolal, mění názor a raději odchází.

M Fashionik - Démon, kterého si zaplatili Warren, Jonathan a Andrew, aby pro mě vykradl banku. Za odměnu mu prý mají dát hlavu přemožitelky. Nakonec ale dostane od Warrena echo, aby si ji zabil sám. Kromě pořádných rukou má i touhu oblékat se hodně stylově. ( 6x04 )

Rack -  Mocný čaroděj, který svých hostům nabízí trochu magické energie a oni se pak cítí jako "sjetí".

Warren - Není sice démon, ale je to dost odporně praštěný trouba, který společně se svými dvěma kamarády, Jonathanem a Andrewerm, probouzejí démony všech kategorii. Jedinou velkou ba až přímo extrémní chybu, kterou udělal, bylo zastřelení Tary. Záhy je zabit rozzuřenou Willow.

VII.sezóna

První Zlo

Prvotní zlo, které může mít podobu kohokoli, kdo je již mrtvý. Samo o sobě nemůže nic uchopit a pracuje ve stylu přemlouvání, šeptání apod. Jediné, co První Zlo může zničit je záhadný amulet, který Angel přinesl Buffy v díle 7x21 z LA. Kde ho však vzal sama série Btvs neuvádí.

Bringeři - Temní kněží bez očí, kteří slouží Prvnímu Zlu. Později je jejich úkolem přímá likvidace linie Přemožitelky a jejích následovnic. Též jsou ovládání Calebem.

Caleb - Kněz, který už dlouhou dobu chodí po světě a pomáhá temným silám. Je pod přímým vlivem Prvního Zla a v jeho jménu šíří Zlo. Ovládá Bringerty, kteří pod jeho rozkazy odkryjí tajemnou zbraň, která dokáže zabíjet i ubervampíky ( Od 7x18 - 7x22 )

Gnarl - démon, který si krmí lidskou kůží. Nejprve je naláká do pasti, ochromí je jedem, který má ve svých dlouhých nehtech a pak jim postupně uřezává kousky kůže, dokud nějaká je. Oběť je přitom stále naživu ( 7x03 )

Turok-Han - Jeden z ubervampíků. Jako první prošel skrz otevřenou pečeť.

Ubervampíci ( Ubervamps ) - viz info o upírech.